WIELKI CZWARTEK

Liturgia Wielkiego Czwartku to nabożeństwo przepełnione symboliką. Jest to również początek smutnej ciszy w Kościele, która ma przypominać zdradę Judasza i uwięzienie Jezusa Chrystusa przez wysłanników Sanhedrynu. Od tej pory zamiast dzwonków używa się kołatek o głuchym brzmieniu.
Zdjęcie z ołtarza obrusu, mszału, krzyża i świec oznacza zakończenie wieczerzy. Obnażenie ołtarza jest również przypomnieniem upokorzenia Jezusa – odarcia Go z szat, tuż przed ukrzyżowaniem. Kolejnym symbolem jest przeniesienie Najświętszego Sakramentu do Ciemnicy. Oznacza to czas modlitwy Chrystusa w Ogrójcu, i jego uwięzienie. Pełnym smutku symbolem jest też puste tabernakulum, które oznacza, że Jezusa nie ma w tym miejscu, ale przebywa w zamknięciu i oczekuje na wyrok.

Podobnie jak w poprzednim roku, pandemia Covid-19 wymaga, aby Wielki Czwartek (oraz pozostałe dni świąteczne) przeżyć w zmienionych, nietypowych warunkach. Dla nas wierzących jednak niezależnie od tego czy w kościele, czy oglądając transmisję nabożeństw, pozostajemy pełni zadumy, głębokiej wiary i wdzięczności za miłość jaką obdarzył nas Pan Jezus.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.